Aziz isminin anlamı

Aziz isminin anlamı

1. Muhterem, sayın. 2. Sevgili. 3. Veli, evliya, ermiş. 4. Az bulunur. 5. Allah’ın izzetli kıldığı, mü’min. - Aziz (İmadettin Abulfeth Osman el-Aziz): Selahaddin Eyyubi-’nin II. oğlu. Kardeşi el-Efdal, Melik iken kendisi Şam’ı terkederek Mısır Eyyubileri hükümdarlığını ilan etti. Fakat daha sonra kardeşiyle barıştı. Kur’an-ı Kerim’de Âl-i İmran ve Yusuf surelerinde geçmektedir.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Aziz ismini taşıyan yaklaşık 55.279 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Aziz ismi en çok kullanılan 333. isim olup, yaklaşık olarak her 1.402 kişiden biri Aziz adını taşımaktadır.

Aziz isminin sitemizde görüntülenme sayısı 41.076.

Aziz ismi için yaptığımız ankete katılan 91 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,29.

Ziyaretçilerimizden 319 kişi Aziz ismini öneriyor, 90 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 9 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Aziz ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Aziz ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

sayın yönetici kardeş merhaba..7 yıl önce buraya kemahlıların çay sevgisi yazısı eklemişti. onun burdaki isimle alakası yoktur. Sizden ricmı yazıyı lütfen SİLELİM.
bu yazıyımı siz okuduktn sonra silin lütfen.saygılar selamlar

adnan

Kemahlıların çay sevgisi
kemah’lıların çay sevgisi kemah’lı değirmenci halil ağa’nın eşi efsane kahraman aziz ağa’nın annesi hanım ağa kemah’ıların çayı neden bu kadar çok sevdiklerini şöyle anlatmış; çayın alt demliği, suyun devamlı kaynayıp durduğu kap evin kaynanasıdır. Üst, küçük demlik evdeki gelindir. Alt demlik kaynadıkça o olgunlaşır,demlenir. Gelinin kocası ise bardaktır. Biraz gelin doldurur birazda kocanın anası. Çocuklar çayın şekeridirler. Tad verirler. Görümce ise çay kaşığıdır. Arada bir gelir ve karıştırır gider. Kaynataya gelince o da bardak altıdır, dökülenleri bir araya toplar.
.

Sevindik Çay Evi

Aziz ismi dinimizde konması uygun olmayan isimlerdendir. Allah c. c. ya atvedildiği için koyulması uygun değildir. Biraz araştırırsanız bu sonuca da ulaşabilirisiz.

Hakan Atc

Aziz ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Aziz ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Aziz olan önemli kişiler

Aziz Behiç

Aziz Behiç (Doğum Tarihi: 16 Aralık 1990, Melbourne, Avustralya), Türkiye Süper Ligi ve Avustralya Millî Futbol Takımında oynayan, Bursaspor'lu Avustralyalı futbolcu. Melbourne Victory FC ve Melbourne Heart FC'de oynayan ilk oyuncudur. Kıbrıslı Türk kökeni nedeniyle Türk vatandaşlığı kazandı ve soyadı "Eraltay" olarak değiştirildi. [1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Aziz Ceylan

Aziz Ceylan (Doğum Tarihi: 10 Ocak 1996, Kütahya),[1] Forvet (futbol) mevkiinde forma giyen Türk futbolcu, Fenerbahçe'de oynamaktadır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Aziz Duveyk

Aziz Duwaik (Doğum Tarihi: 1950), 18 Ocak 2006 tarihinde bu göreve seçilmesinin yana Filistin Yasama Konseyi (PLC) Başkanıdır. Hamas üyesi olduğu iddiasıyla 6 Ağustos 2006 tarihinde İsrail'de hapse atıldı ama 22 Haziran 2009 tarihinde serbest bırakılmıştır. Bazı Filistinliler, Duwaik'i, Filistin Ulusal Yönetimi'nin Cumhurbaşkanı vekili olarak düşünürler.

Aziz Guliyev

Aziz Guliyev (Azerice: Əziz Quliyev; d. 2 Mayıs 1987), Azeri futbolcu. FK Bakü'de forma giymektedir.

Aziz Kocaoğlu

Aziz Kocaoğlu (1948 - ), İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanıdır.

Aziz Koluman

Aziz Koluman (Doğum Tarihi: 1940) Mardinli yazar.

Aziz Yıldırım

Aziz Yıldırım (Doğum Tarihi: 2 Kasım 1952; Ergani, Diyarbakır), Türk iş adamı, inşaat mühendisi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanıdır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Aziz Üstel

Aziz Üstel, (Doğum Tarihi: 1946 Ankara)Türk televizyoncu.

Aziz Cem

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Aziz Bolel

Mehmet Aziz Bolel (Doğum Tarihi: 1916, Kayaköy, Fethiye, Muğla - Ölüm Tarihi: 12 Mayıs 2004), iş adamı, Eskişehirspor'un ilk başkanı ve kurucu üyesidir. 1963'te Eskişehir'de yaptırdığı ilköğretim okuluna kendi adı verilmiştir.

Aziz Samih İlter

Aziz Samih İlter, (Doğum Tarihi: 1877, Kuruçam) - (ö. 2 Aralık 1948), Türksiyasetçi.

Aziz Yusuf

Aziz Yusuf tam ismiyle Malik Aziz Cemaleddin Yusuf bin Barsbay 1438de ölen babası Barsbay'in yerine geçen ve çok kısa bir dönem için saltanat süren Çerkes kökenli Burci Hanedanı'ndan Memluk hükümdarı.

Aziz Çalışlar

Aziz Çalışlar (Doğum Tarihi: 8 Ağustos 1942, Ankara - Ölüm Tarihi: 28 Kasım 1995, İstanbul), Türk yazar ve çevirmen.

Aziz Esel

Bülent Aziz Esel ya da bazı kaynaklara göre Aziz Bülent Esel, (Doğum Tarihi: 23 Temmuz 1927, İstanbul - Ölüm Tarihi: 17 Ağustos 2004, İzmir), Türk millî futbolcu, teknik direktör. Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün ve Türk futbolunun en başarılı forvetlerinden biridir. 1951-1954 yılları arasında İtalya'nın en üst kademe Ligi olan Serie A'da SPAL takımınsa oynamıştır ve bu dönem içerisinde oldukaç başarılı olmuştur. Daha sonra Türkiye'ye geir dönüp Beşiktaş, Vefa ve Altınordu ekiplerinden oynamıştır. Güçlü fiziği ve uzaktan attığı şutlar yüzünden Kasatura Bülent lakabını almıştı. Futbolculuk kariyerinden sonra teknik direktör olarak görev almıştır. Emeklilik haytini sürdürdüğü İzmir'de İzmir Bozkaya SSK Hastahanesi'nde bir süre tedavi gördü ve 17 Ağustos 2004 tarihinde 78 yaşında vefat etti.[1] Cenazesinde Tabutuna Beşiktaş ve Altınordu bayrakları konuldu ve kabri Limontepe'deki mezarlığa defnedildi.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Aziz Nesin

Mehmet Nusret Nesin ya da bilinen adıyla Aziz Nesin (20 Aralık 1915; Heybeliada, Adalar, İstanbul - 6 Temmuz 1995; Alaçatı, Çeşme, İzmir), mizah, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan Türk mizah yazarı.

İkinci ismi Aziz olan önemli kişiler

Talal bin Abdül Aziz el-Suud

Talal bin Abdül Aziz El Suud (Arapça: طلال بن عبد العزيز آل سعود) (Doğum Tarihi: 1932) Kızıl Prens (The Red Prince) olarak da anılan bir kraliyet ailesi üyesi, aynı zamanda Kral Abdullah'ın üvey kardeşidir.

Günah Çıkartıcı Aziz Edward

Günah Çıkartıcı Aziz Edward [1] (İngilizce:Edward the Confessor; Eski Ingilizce:Ēadƿeard se Andettere; Fransızca:Édouard le Confesseur) (yak. 1003 Islip, Oxfordshire, İngiltere - 5 Ocak 1066 Londra ) 8 Haziran 1042 – 5 Ocak 1066 döneminde İngiltere Kralı. Anglo-Sakson Wessex Henadanı'na mensup olarak İngiltere tahtına çıkan son kraldır.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Laz Aziz Ahmed Paşa

Laz Aziz Ahmet Paşa, (ö. Mart 1819, Erzurum) II. Mahmut saltanatında 10 Nisan 1811 - 5 Eylül 1812 tarihleri arasında bir yıl dört ay yirmi beş gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Soyadı Aziz olan önemli kişiler

Bilal Aziz

Bilal Aziz Özer (Doğum Tarihi: 1 Temmuz 1985, Beyrut), Lübnan doğumlu Alman vatandaşlığı da bulunan Türk futbolcu.

Halid Aziz

Halid Aziz, (Arapça: خالد عزيز), (Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1981), Suudi Arabistanlı milli futbolcu. Orta sahada oynayan futbolcu, 2000 yılından beri Al Hilal takımında oynamaktadır.

Muhammed Veled Abdül Aziz

General Muhammed Veled Abdül Aziz (Doğum Tarihi: 20 Aralık 1956), Moritanya devlet başkanı olarak hizmet veren, Moritanyalı bir politikacı. Ağustos 2005 darbesinin önde gelen isimlerinden Başkan Muaviye Veled Seyyid Ahmed et-Tayi'yi deviren ve Ağustos 2008 yılında Devlet Başkanı Seydi Muhammed Veled Şeyh Abdullah'ı bir darbe ile deviren yüksek rütbeli subaydır. İkinci darbesinde Yüksek Devlet Konseyi Başkanı oldu. Kazandığı Temmuz 2009 başkanlık seçimlerinde aday olduğunu simgelemek amacıyla Nisan 2009 yılında bu görevinden istifa etti. 5 Ağustos 2009 tarihinde devlet başkanlığı görevi için yemin etti.

Rutkay Aziz

Aziz Rutkay, (Doğum Tarihi: 1947, İstanbul) Türk aktör.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Serdar Aziz

Serdar Aziz (Doğum Tarihi: 23 Ekim 1990, Osmangazi, Bursa) Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Bursaspor'da oynamaktadır.

Shaukat Aziz

Shaukat Aziz (Urduca: شوکت عزیز), (Doğum Tarihi: 6 Mart 1949, Karaçi, Pakistan) 2004-2007 yılları arasında Pakistan'da başkanlık yaptı. 1999 yılında Maliye Bakanlığı'na getirildi. 28 Ağustos 2004 tarihinden 15 Kasım 2007 tarihine kadar başbakanlık yaptı.

Tarık Aziz

Tarık Aziz, gerçek adıyla Mikhail Yuhanna (Doğum Tarihi: 28 Nisan 1936), eski Irak Dışişleri Başkanı (1983–1991) ve Başbakan Yardımcısı (1979–2003). Uzun yıllar eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakın danışmanlarından biri oldu. Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesiydi. Keldani kökenlidir. 26 Ekim 2010 günü mahkeme tarafından geçmişte dini partilere uyguladığı baskı sebebiyle idama mahkum edildi. Fakat idam cezası sağlık sorunları sebebiyle kaldırıldı.

İbrahim Aziz

İbrahim Aziz, (Doğum Tarihi: 1938[1]) Lefkoşa, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde ikamet eden[1] bir Kıbrıs Türkü siyasi analizcidir.[2] Aziz'in 1998 yılında Yeni Kıbrıs Derneği'nin başkanlığını yaptığı bilinmektedir.[2] AKEL'in eski bir üyesidir ve 1981 yılında partiden ihraç edilmiştir.[3][4]

Mansur bin Aziz

Malik Mansur bin Aziz (Malik Mansur Nasreddin bin Aziz) (Arapça: "المنصور ناصر الدين محمد بن العزيز‎ " al-Mansur Nāsir ad-Dīn Muḥammad bin al-ʿAzīz) (Doğum Tarihi: 1189 – Ölüm Tarihi: 1216'dan sonra). 29 Kasım 1198 - Șubat 1200 döneminde üçüncü Eyyubiler Mısır Sultanlığı maliki görevi yapmıştır.

Aziz isminin analizi

Aziz isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

A harfi :
Atılgan, enerjik
Z harfi :
Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik
İ harfi :
Kırılganlığı
Z harfi :
Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik

Aziz isminin numerolojisi

Aziz isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

A =
1
Z =
29
İ =
12
Z =
29
Toplam =
71

Aziz isminin farklı yazılış biçimleri

Aziz isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Aziz isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.