Enes isminin anlamı

Enes isminin anlamı

1. İnsan. 2. Enes b. Malik: (Basra 709). Rasûlullah (s.a.s)'den çok hadis nakleden sahabelerdendir. Hicretten sonra annesi onu, 10 yaşındayken Rasûlullah (s.a.s)'ın hizmetine vermiştir. Rasûlullah (s.a.s)'ın vefatına kadar yanında kalmıştır. 97-107 yaşına kadar yaşadığı rivayet edilmektedir.

  • Nitelik
  • İslami
  • İyi
  • Hoş
  • Karizmatik
  • Kadınsı
  • Enes ismi Kur'an-ı Kerim'de geçmiyor.
  • Admin

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Enes ismini taşıyan yaklaşık 13.235 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Enes ismi en çok kullanılan 882. isim olup, yaklaşık olarak her 5.890 kişiden biri Enes adını taşımaktadır.

Enes isminin sitemizde görüntülenme sayısı 334.009.

Enes ismi için yaptığımız ankete katılan 16.531 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 3,77.

Ziyaretçilerimizden 6.141 kişi Enes ismini öneriyor, 1.120 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 606 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Enes ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Enes ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

enes isminin insan veya küheylan olduğunu söyleyenler bu bilgilere nasıl eriştiler bilmiyorum ama enes üns kökünden türemiş bir isim olarak sevimli cana yakın manalarına karşılık gelir özellikle bazıları bu isimlerin dini isimler olmadığını iddia etmişler iddiaları tamamen asılsız olup enes aynı zamanda da cevşenül kebir gibi muhteşem bir dua kitabındada geçmekte olup Allah'ın isimlerindendir ayrıca sahabelerden enes bin nadr ve enes bin malikin isimleride enestir. o yüzdendirki herkes enes ismini oğluna vermekte fazlasıyla rahat olsun ve küheylan veya insan manalarıyla alakası yoktur dediğim gibi islami bir isim olup ayrıca safkan arapça bir kelimedir piyasadada dolaşan aslı astarı olmayan saçma sapan her bilgiyede inanmayın.

enes arvasin

enes ismi çok güzel

eneskara

benim adımda enes

Enes Çağdaş

Enes ismi çok güzelbir isim ailelere tavsiye

enes uyar

Benim adım Enes

Enes

Adam yukarıda açıklamış Enes Arap atı küheylan demek diye halen ismin anlamlı olduğunu söylüyorsunuz

Kürşad Demirören

Arkadaşlar Enes'in anlamı Küheylan, yani AT demektir. AT, güzel isim ise buyurun çocuğunuza Türkçe karşılığı olarak AT koyun. Enes'in anlamı "küheylan" demektir. İslamdan önceki bütün arap adları islami döneme de aynen geçmiştir. Osman, Ali, Hasan, Hüseyin, Bekir, Osman vs..... bu adları putperest olduğu halde çocuklarına vermişler ve islami dönemde de değiştirmemişler. İsim millidir. Yani din ismi olmaz. Arap, Türk, Fars, Rum, Ermeni vs adı olur. Tarihimizin hiç bir döneminde, ne orta asya da ve nee de Anadolu da kurulan bütün devletlerde Enes, Talha, Azra, Merve, Salman gibi adları göremeyiz. Bu adlar dini fanatizmin ürünü olarak son dönemde verilmeye başlamıştır. Talha'nın anlamının ZAMK AĞACI olduğunu kim biliyor. Neresi bunun islami. Talha'nın babası bu adı putperest iken çocuğuna ad olarak vermiştir. Babası bu adı verirken günün birinde bu çocuğun müslüman olacağını nereden bilebilsin ki? Safsataaları bırakalım, gerçekleri öğrenelim ve çocuğumuza Türkçe adlar verelim. Nasıl ki araplar, yahudiler kendi milli adlarını kullanıyorlarsa, biz Türkler de kendi milli adlarımızı kullanacağız, bu bir hak ve görevdir. Arap ya da ibrani adları biz Türkler için utanç verici bir durumdur ve milli kültürümüzü yok etmek için kullanılan bir argümandır. Biz dualarımızın arkasından "kabulümüz anlamına,tasvip ediyoruz" anlamına gelen gelen AMİN lafzının Mısır Firavunlarından AMON RA nın ibrani dilinde değişikliğe uğrayarak AMİN şekline dönüştüğünü kaçımız biliyoruz.

Orkun Türkmen

Benim ismin enes ismimden cok memnunum diyer isimlerde guzeldir ama enes ismi bence daha guzel anne babalara tavsiye ederim

enes

adımı coookkk seviyorum ayrıca enes isminin cok güzel bir anlamı var anne babalara tavsiye ediyorum

enes yılmaz

hamileyim oğluma enes ismini düşnüyodum ama bu kadar yaramaz oluyolarsa korktum doğrusu :D

canan özdemir

Tüm Yorumlar

Ziyaretçilerimizin bu isim hakkında belirttiği düşüncelerin geri kalanını görmek için lütfen linke tıklayın.

Enes ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Enes ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Enes olan önemli kişiler

Enes Atış

Enes Atış (Doğum Tarihi: 1986, İstanbul) Türk sinema ve dizi oyuncusu. Maltepe Üniversitesi oyunculuk bölümünden mezun olan oyuncu 2006 yılında Ümit Milli dizisiyle oyunculuk hayatına başlamıştır. Şu ana kadar toplamda beş yapımda rol almış olup Öyle Bir Geçer Zaman ki isimli TV dizisinde Mithat karakterini canlandırmıştır

Enes Erkan

Enes Erkan (Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1987, Sakarya), Türk karateci.

Enes Fatih İmre

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Enes Kanter

Enes Kanter (Doğum Tarihi: 20 Mayıs 1992, Zürih), pivot ve uzun forvet pozisyonlarında oynayabilen Türk basketbolcu. Basketbol hayatına Samanyolu Koleji'nde başlayıp Fenerbahçe Ülker'de yetişen Kanter, takımı ile profesyonel sözleşme imzalamayıp, eğitimini Kentucky Üniversitesi'nde devam edip, basketbolu Kentucky Wildcats takımında bir süre oynadıktan sonra profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilmiş ve NCAA de oynama hakkı elinden alınmıştır. Haziran 2011'de Utah Jazz tarafından 3. sırada draft edilmiştir.

Enes Kubat

Enes Kubat (doğum 1 Mart 1994), Türk futbolcu. Ankaragücü'nde forma giymektedir.

Enes Ünal

Enes Ünal (Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1997, Bursa) Santrafor mevkinde forma giyen Türk futbolcu.

Enes Köktaş

Enes Köktaş (Doğum Tarihi: 5 Eylül 1995, Samsun), kariyerini Samsunspor'da sürdürmekte olan Türk futbolcu. Enes, eski Samsunspor Başkanı Fuat Köktaş'ın oğludur.

Enes Sağlık

Enes Sağlık (Doğum Tarihi: 8 Temmuz 1991 Verviers, Belçika), Türk asıllı Belçikalı futbolcu. Belçika Birinci Ligi ekiplerinden Charleroi'de oynamaktadır.

Enes bin Mâlik

Enes bin Malik (Arapça: أنس بن مالك), Sahabi. (612-709) Uzun künyesi ile Ebu Hamza Enes bin Malik bin Nadr el-Ensari.

Enes isminin analizi

Enes isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
N harfi :
Sağduyu
E harfi :
Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele
S harfi :
Hayalperestlik

Enes isminin numerolojisi

Enes isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

E =
6
N =
17
E =
6
S =
22
Toplam =
51

Enes isminin farklı yazılış biçimleri

Enes isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Enes isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.