Gazi isminin anlamı

Gazi isminin anlamı

1. Allah yolunda savaşan kişi. 2. Gaza sırasında yaralanan kimse. 3. Gaza sırasında yararlıklar gösteren kumandanlara verilen unvan. 4. 2. Mahmud zamanında çıkarılan altın sikke.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Gazi ismini taşıyan yaklaşık 21.021 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Gazi ismi en çok kullanılan 645. isim olup, yaklaşık olarak her 3.681 kişiden biri Gazi adını taşımaktadır.

Gazi isminin sitemizde görüntülenme sayısı 10.912.

Gazi ismi için yaptığımız ankete katılan 14 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,36.

Ziyaretçilerimizden 98 kişi Gazi ismini öneriyor, 35 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 2 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Gazi ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Gazi ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Yorum Yok!

Bu isim için daha önce yorum yapılmamış, yorum bırakmak için lütfen yorum yap düğmesine tıklayınız.

Gazi ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Gazi ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Gazi olan önemli kişiler

Gazi Erçel

Süleyman Gazi Erçel (Doğum Tarihi: 20 Şubat 1945), Türk Bürokrat

Gazi Meşal El Yaver

Gazi Meşal El Yaver (Arapça: غازي مشعل عجيل الياور‎) (Doğum Tarihi: 11 Mart 1958 Musul, Irak) Irak'lı siyasetçi, inşaat mühendisi ve eski Irak cumhurbaşkanı. 2006'de Saddam Hüseyin'in yasal olmayan bir şekilde idam edildikten sonra Irak devlet başkanı olmuştur. Irak Baas Partisi yönetimini de alan El Yaver Baas Partisi'ni geliştirmek için çaba harcamıştır. Ancak 2003'te ABD lideri George W. Bush nükleer silah ürettiği gerekçesiyle ülkesini işgal etmeye başladı. Liderliği ve Baas Partisi devrildi. Saddam'la birlikte Körfez Savaşı sırasında milyonlarca insanı öldürdüğü suçuyla yargılanmaya başladı. 12 Mayıs 2004'te karar verildi ve Saddam Hüseyin'in partisindeki yöneticilerin idamına (Taha Yasin Ramazan dahil, El Yaver'inse 4 yıl hapis cezasına çaptırılmasına karar verildi. Ancak 2005'te temyiz mahkemesine gitti ve mahkeme tarafından affedilerek tahliye edildi. Uday Hüseyin'i ABD askerlerinden saklayan aşirete mensup olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Gazi Yaşargil

Mahmut Gazi Yaşargil (6 Temmuz 1925, Lice, Diyarbakır) Türk bilimadamı ve nörocerrah.

İkinci ismi Gazi olan önemli kişiler

Cezayirli Gazi Hasan Paşa

Cezayirli Gazi Hasan Paşa, (Doğum Tarihi: 1713 - Ölüm Tarihi: 17 Mart 1790). III. Selim saltanatında 3 Aralık 1789 - 17 Mart 1790 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamı ve askeridir. Evcilleştirdiği bir aslan ile birlikte dolaşması ile meşhur olmuştur. Palabıyık lakabı ile anılırdı.

I. Gazi Giray

I. Gazi Giray (Doğum Tarihi: 1504 - Ölüm Tarihi: 1524, Bahçesaray), 1524 yılında altı ay Kırım Hanı.

Osman Gazi Aksoy

Osman Gazi Aksoy, (Doğum Tarihi: 1963, Senirkent, Isparta) - (ö. 18 Aralık 2013, Isparta[1]), Türk siyasetçi.

Soyadı Gazi olan önemli kişiler

Ertuğrul Gazi

Ertuğrul Gazi veya Ertuğrul Bey (ö. Söğüt), 13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babası.

Danişmend Gazi

Danişmend Gazi ya da Danişmend Ahmed Gazi ya da Danişmend Taylu (ö. 1104) Anadolu'daki Danişmendliler beyliğini kuran Türkmen[1] kökenli bir gazidir.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Melik Gazi

Melik Gazi ya da Emir Gazi (ö. 1134), Danişmendliler'in ikinci hükümdarı ve kurucusu olan Danişmend Gazi'nin oğullarından biridir. Emir Gümüştekin Gazi, Melik Gümüştekin Gazi ve Melik Mehmet Gazi adlarıyla da tanınmıştır.

Orhan Gazi

Orhan veya Orhan Gazi (Osmanlı Türkçesi:اورخان بك, Orhan Bey; 1281, Söğüt – Mart 1362, Bursa), Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı. 1326 ile 1359 yılları arasında beylik yapmıştır.[1][2] Babası Osman Gazi'den 16.000 km2 olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad'a 95.000 km2 olarak bırakmıştır.

Osman Gazi

Osman Bey, Osman Gazi, I. Osman El Gazi ya da Ataman Bey (Osmanlı Türkçesi: عثمان باک, Osman Bey) mahlasıyla Fahrüddin veya Osmancık (1258, Söğüt – 1 Ağustos 1326, Bursa) Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı'nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahıdır.

Gazi isminin analizi

Gazi isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

G harfi :
İnatçı kişilik, gerginlik
A harfi :
Atılgan, enerjik
Z harfi :
Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik
İ harfi :
Kırılganlığı

Gazi isminin numerolojisi

Gazi isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

G =
8
A =
1
Z =
29
İ =
12
Toplam =
50

Gazi isminin farklı yazılış biçimleri

Gazi isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Gazi isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.