Mahmud isminin anlamı

Mahmud isminin anlamı

1. Hamd olunmuş, sena edilmiş, övülmeye değer. Makam-ı Mahmud: Hz. Muhammed'in en büyük şefaat makamı, cennet. 2. Ebrehe'nin Kabe'yi yıkmak üzere getirdiği filin adı. 3. Mahmud (Kaşgarlı) Karahanlılar'dan olan bu Türk bilgini "Divanu Lügati't-Türk" adlı eseriyle tanınmıştır. 4. Mahmudiye: 2. Mahmut devrinde basılan altın para.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son İki Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Mahmud isminin sitemizde görüntülenme sayısı 46.329.

Mahmud ismi için yaptığımız ankete katılan 201 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,24.

Ziyaretçilerimizden 552 kişi Mahmud ismini öneriyor, 86 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 19 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Mahmud ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Mahmud ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Yorum Yok!

Bu isim için daha önce yorum yapılmamış, yorum bırakmak için lütfen yorum yap düğmesine tıklayınız.

Mahmud ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Mahmud ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Mahmud olan önemli kişiler

Mahmud A. Asrar

Mahmud A. Asrar (Doğum Tarihi: 20 Kasım 1976, Ankara) Türk çizgi roman sanatçısıdır. Çapa Çizgiroman Grubu'nun kurucularından, Melek ve Pırılkız gibi yeni dönem Türk çizgi romanlarının yaratıcısıdır. ABD'de çeşitli çalışmaları yayınlanmıştır.

Mahmud Abbas

Mahmud Abbas (Doğum Tarihi: 26 Mart 1935, Safed; takma adı: Ebu Mazen), Filistin Kurtuluş Örgütü kurucularından ve Filistin devlet başkanı.

Mahmud Cibril

Mahmud Cibril (Doğum Tarihi: 1952), 5 Mart 2011-23 Ekim 2011 tarihlerinde kısmen Libya Başbakanı olarak kabul edilen bir Libyalı politikacı, Uluslararası İlişkiler Başkanı ve Ulusal Geçici Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet vermekteydi. Cibril'in hükümeti diğerlerinin (Ulusal Geçici Konseyi Dış İlişkiler) yanı sıra Libya, Fransa, Türkiye, İngiltere ve Katar tarafından "tek meşru temsilcisi" olarak kabul edilmiş ve Birleşmiş Milletler ile üye devletlerinin çoğunluğu tarafından tanınmıştır.

Mahmud Kurbanov

Mahmud Qurbanov (Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1973) Hazar Lankaran'da oynayan Azerbaycanlı milli futbolcu. 17 Eylül 1992 günü Azerbaycan milli takımıyla ilk karşılaşmasına çıkarken, o günden sonra Ocak 2006'ya kadar 63 kez milli formayı giydi.

Mahmud İmamoğlu

Mahmud Selim İmamoğlu (Doğum Tarihi: 23 Ocak 1991, Viyana) Avusturya'da yetişmiş Türk futbolcu. Son olarak 17 Kasım 2011 tarihine kadar 1. Lig ekiplerinden İstanbul Güngörenspor'da oynadı.

Mahmud Esad Coşan

Mahmud Es'ad Coşan (Doğum Tarihi: 14 Nisan 1938, Ayvacık, Çanakkale - Ölüm Tarihi: 4 Şubat 2001, Sidney), akademisyen, yazar, din adamı, vaiz, Nakşibendi şeyhi. Uzmanlık alanı hadis ilmidir.

Mahmud Muhtar Katırcıoğlu

Mahmut Muhtar Paşa, (Doğum Tarihi:1867 - Ölüm Tarihi: 1935) Soyadı Kanunu sonrasında Mahmut Muhtar Katırcıoğlu, İzmir Valiliği, Bahriye Nazırlığı ve diğer çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş, Osmanlı dönemi devlet adamıdır.

Mahmud Nedim Paşa

Mahmut Nedim Paşa (Doğum Tarihi: 1818- Ölüm Tarihi: 14 Mayıs 1883) Abdülaziz saltanatında 2 değişik dönemde toplam bir yıl yedi ay on bir gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Mahmud Tarzi

Mahmūd Bēg Tarzī (Doğum Tarihi: 23 Ağustos 1865, Ghazni) - (ö. 22 Kasım 1933, İstanbul) (Peştuca: محمود طرزۍ, Farsça: محمود بیگ طرزی) Afganistan'ın en büyük düşünürlerinden biridir.[1]

Mahmud Şevket Paşa

Mahmud Şevket Paşa (1856, Bağdat - 11 Haziran 1913, İstanbul) Osmanlı asker ve devlet adamı. 31 Mart Olayı olarak bilinen ayaklanmanın bastırılmasında ve II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesinde rol oynamış, V. Mehmet Reşat saltanatında 23 Ocak 1913-11 Haziran 1913 tarihleri arasında dört ay on dokuz gün sadrazamlık yapmıştır.

İkinci ismi Mahmud olan önemli kişiler

Fahad bin Mahmud El Seyd

Sayyid Fahd bin Mahmoud al Said (Doğum Tarihi: 1926), Umman Sultanlığı başbakan yardımcısı ve 23 Haziran 1970 yılından beri bu görevi yapmaktadır.

Hurşid Mahmud Kesuri

Hurşid Mahmud Kesuri (Doğum Tarihi: 1941), Pakistanlı diplomat ve politikacı. 2002-2007 yılları arasında Pakistan dışişleri bakanlığı görevinde bulunmuştur.

II. Mahmud (Selçuklu)

II. Mahmud (ö. 1131) Büyük Selçuklu Sultanı ve Mehmed Tapar'ın oğlu.

Nureddin Mahmud Zengi

Nureddin Mahmud Zengi ya da Nureddin Mahmud (Arapça: نور الدين ) (Şubat 1118, Musul - 15 Mayıs 1174, Şam), Büyük Selçuklular'ın Halep Atabeyi.

Recaizade Mahmud Ekrem

Recaizade Mahmud Ekrem (Osmanlıca: رجاي محمود اكرم بك) (Doğum Tarihi: 1 Mart 1847, İstanbul - Ölüm Tarihi: 31 Ocak 1914), Osmanlı şair ve yazar. 19. yüzyıl Osmanlı edebiyatının önde gelen isimlerindendir.

Zekeriyya ibn Mahmud el-Kazvinî

Zekeriya bin Mahmut el Kazvini (Abu Yahya Zakariya' ibn Muhammad al-Qazwini) (أبو يحيئ زكريا بن محمد القزويني) (Doğum Tarihi: 1202[kaynak belirtilmeli] - Ölüm Tarihi: 1283), Fars matematik, fizik, astronomi, coğrafya ve jeoloji bilgini.

Soyadı Mahmud olan önemli kişiler

Necla Mahmud

Elşamia Mursi
Usame Mursi
Ömer Mursi
Abdullah Mursi

Kâşgarlı Mahmud

Kaşgarlı Mahmud (Arapça: محمود بن الحسين بن محمد الكاشغري, Uygurca: Mehmud Qeshqeri), d. 1008 - Ölüm Tarihi: 1105) Türkî dillerle ilgili çalışmalarıyla tanınmış 11. yüzyıl leksikografı. Kaşgar'ın 45 km güney batısındaki Opal kasabasında dünyaya geldi. Bazı kaynaklara göre ise Isık Göl yakınındaki Bars Kul'da doğmuştur.[1] Tam adı "Mahmud bin Hüseyin bin Muhammed"dir.
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

I. Mahmud

I. Mahmud (2 Ağustos 1696 - 13 Aralık 1754), 24. Osmanlı padişahı ve 103. İslam halifesidir. 1696'da Edirne Sarayı'nda dünyaya geldi. II. Mustafa'nın oğlu ve III. Ahmet'in yeğenidir.

Mahmud isminin analizi

Mahmud isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

M harfi :
Ticarete yatkınlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
H harfi :
Sakin ve durağanlık
M harfi :
Ticarete yatkınlık
U harfi :
Durgun, çok ağır hareket etme
D harfi :
Üstün güçlere sahipliği

Mahmud isminin numerolojisi

Mahmud isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

M =
16
A =
1
H =
10
M =
16
U =
25
D =
5
Toplam =
73

Mahmud isminin farklı yazılış biçimleri

Mahmud isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Mahmud isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.