Tarık isminin anlamı

Tarık isminin anlamı

Sabah yıldızı, zühre, venüs, yol. Kur’an-ı Kerim’in 86.Suresi’nin adıdır.Mekke döneminde inmiştir. 17 âyettir. Tarık b. Ziyad (Öl. Şam 720): Berberi asıllı İslam komutanı. Cebeli Tarık’ı geçip İspanya’yı fethetti. İslam egemenliğini sağlayıp Endülüs İslam Devleti’nin kurulmasını sağladı.

  • Nitelik
  • Karizmatik
  • Komik
  • Yenilikçi
  • Modern
  • Dini
  • Tarık ismi Kur'an-ı Kerim'de geçiyor.
  • Admin

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Tarık ismini taşıyan yaklaşık 79.415 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Tarık ismi en çok kullanılan 228. isim olup, yaklaşık olarak her 982 kişiden biri Tarık adını taşımaktadır.

Tarık isminin sitemizde görüntülenme sayısı 78.125.

Tarık ismi için yaptığımız ankete katılan 264 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,24.

Ziyaretçilerimizden 1.032 kişi Tarık ismini öneriyor, 182 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 70 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Tarık ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Tarık ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

isim imiz çok ciks

tarık

Evet çok güzel bir isim ve ben bu ismi kendime yakıştırıyorum.. TARIK BENİM ADIM :))

TARIK SANCAR

Tarık bnm sevipte kavuşamadığım unutamadığım eski sevgilimin ismi. Bana onca şey çektrmesine rağmen onu çok seviyorum ölünceye kadar seveceğim seni tarığım sen sevmesende.

İdil Eren Gürsoy

Tarık ismini çok seviyorum çünkü hayatımına anlam katan beni ben yapan yakışıklı kocamın ismi hayatımda oldugu için çok şanslıyım seni çok seviyorum hayatımm.

Havva Tabuz

Bu ismi çook seviyorum çünkü aşkımın ismi ben kader.

Kader Doğan

Benım ısmım de tarık ve ısmımden memnunum. Cunku ısmımım anlamını okuduktan sonra ısmımım kıymetını anladım su anda 18yasında bır gencım ve ısmımle gurur duyuorum.

Tarık Coskun

Köpek takım yıldızı olarak da bilinen sirius takım yıldızı’na verilen isimdir. Mısır hiyerogliflerinde "kurt" olarak sembolize edilir. Orta asya’da türeyiş efsanelerinin baş kahramanı sayılır (kurdun emzirdiği çocuk, kurttan türeyiş). Çok benzer bir efsane roma imparatorluğu’nun kuruluşu için de anlatılır (kurt tarafından emzirilen romüs ve romülüs kardeşler, sonrasında roma kentini kuracaklardır) her iki efsane de kurttan türeyiş motifini işler. Burada anlatılmak istenen, siriusyen kültürün bu türeyişlerde etkin olmasıdır. Sonuçta roma’yı kuranlar da bugünkü arkeoloji biliminin ortaya koyduğu üzere etrüskler olarak bilinen kavimdir. Kökleri orta asya’ya dayanır. ("türk" ve "etrüsk" kelimelerindeki etimolojik benzerliğe dikkat etmek gerekiyor).

Nomad Touareq

Çook süper bi isim çünkü hayatımın adamının ismi tarığım snei çok seviyorum hep sevicem ne olursa olsunn.

Duygu Maden

Çok gzl bi isim bnm çok ama çok secdiğim birinin ismi.

Duygu Maden

Tarık ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Tarık ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Tarık olan önemli kişiler

Tarık Mayhoş

Tarık Mayhoş (Doğum Tarihi: 1 Temmuz 1990, Sakarya) Türk futbolcu. 3. Lig ekiplerinden İnegölspor'da oynamaktadır. Futbolcu Talha Mayhoş'un kardeşidir.

Tarık Akan

Tarık Akan, (Doğum Tarihi: Tarık Tahsin Üregül, 13 Aralık 1949), Türk sinema aktör, dizi oyuncusudur.[2] Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir.

Tarık Aziz

Tarık Aziz, gerçek adıyla Mikhail Yuhanna (Doğum Tarihi: 28 Nisan 1936), eski Irak Dışişleri Başkanı (1983–1991) ve Başbakan Yardımcısı (1979–2003). Uzun yıllar eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yakın danışmanlarından biri oldu. Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesiydi. Keldani kökenlidir. 26 Ekim 2010 günü mahkeme tarafından geçmişte dini partilere uyguladığı baskı sebebiyle idama mahkum edildi. Fakat idam cezası sağlık sorunları sebebiyle kaldırıldı.

Tarık Daşgün

Tarık Daşgün (Doğum Tarihi: 26 Ağustos 1973, Ankara), Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör.

Tarık Emir

Tarık Emir Eldesoky Mustafa Arafa (Doğum Tarihi: 21 Temmuz 1988, İskenderiye, Mısır) Mısırlı futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Akhisar Belediyespor'da oynamaktadır.

Tarık Günersel

Tarık Günersel,   (Doğum Tarihi: 27 Haziran 1953, İstanbul)   Şair, öykücü, aforist, denemeci, librettist, çevirmen, dramaturg, oyuncu ve yönetmen.

Tarık Mengüç

Tarık Mengüç (Doğum Tarihi: 17 Ocak 1969; İstanbul), Türk şarkıcı, söz yazarı. Çingene asıllı olan Mengüç, bu kültürü yansıtan şarkılarıyla tanınmaktadır. 2004'te yayınlanan Şakşuka adlı albümünde seslendirdiği ve albümle aynı isimi taşıyan şarkıyla çıkış yapmıştır.

Tarık Papuççuoğlu

Tarık Papuççuoğlu (Doğum Tarihi: 14 Ocak 1949, İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Tarık Tarcan

Tarık Tarcan, (Doğum Tarihi:23 Ağustos 1958,Bursa) Türk sinema oyuncusu, manken, spiker. Show TV'de zamanında sunduğu Çarkıfelek yarışma programı ile hatırlanır. Bir dönem Star TV'de de En Büyük Yarışma, Bu Yarışma isimli yarışma programını sunmuştur.

Tarık Tolunay

Tarık Tolunay, 1970 İstanbul doğumludur. 1989 Oğuz Aral Gırgır'ının son kuşağından bir çizerdir. Karikatür, çizgiroman, storyboard, illüstrasyon ve animasyon alanlarında çalışmıştır. Şu anda çalışmalarına serbest olarak devam etmektedir.

Tarık Yurttaş

Tarık Yurttaş (Doğum Tarihi: 3 Şubat 1967, Diyarbakır), eski Türk futbolcu, Teknik Direktör. Karabükspor ve Elazığspor'da uzun seneler defans mevkiinde oynamis futbolcu ve simdiki teknik direktör

Tarık Ziya Ekinci

Tarık Ziya Ekinci (Doğum Tarihi: 1925 Lice, Diyarbakır) Kürt-Zaza asıllı Türk aydın, Doktor, siyasetçi (Türkiye İşçi Partisi Milletvekili) ve yazar.

Tarık Çamdal

Tarık Çamdal (Doğum Tarihi: 24 Mart 1990; Münih) Türk asıllı Alman futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Eskişehirspor'da oynamaktadır.

Tarık Özker

Prof. Dr. Tarık Özker, 1919'da İstanbul'da doğdu ve 1944 yılında Teknik Üniversite'den mezun oldu. Illinois Üniversitesi'nde doktora yaptı. Yurda dönünce İTÜ'de çalışmaya devam etti. Türkiye’de ilk kez Devre çözümlemesi (devre analizi), devre sentezi ve bilgi kuramı dersleri onun tarafından okutulmaya başlandı ve Devreler ve Sistemler bilim dalının kurulmasına ve Türkiye'de gelişmesine yardım etti. Özker'e 1980 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü verilmiştir.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Tarık Ünlüoğlu

Tarık Ünlüoğlu (Doğum Tarihi: 1957), Türk Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu.

Tarık Kutver

Tarık Kutver (Doğum Tarihi: 1 Ocak 1940, Ezine, Çanakkale - Ölüm Tarihi: 20 Nisan 2011, Ezine, Çanakkale), Türk eski millî futbolcudur. Galatasaray'da uzun yıllar forma giymiştir. 20 Nisan 2011 tarihinde yaşamını sürdürüğü memeleteki Çanakkale'nin Ezine ilçesinde hayatını kaybetti. 22 Nisan 2011 tarihinde Ezine Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınan cenaze namazı sonrası Ezine Kabristanlığı'nda toprağa verildi[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Tarık bin Ziyad


Tarık Bin Ziyad (Arapça: طارق بن زياد‎, d. ? - Ölüm Tarihi: 720), Berberi kökenli ünlü Arap komutan.

Tarık Zafer Tunaya

Tarık Zafer Tunaya (Doğum Tarihi: 1916, İstanbul - Ölüm Tarihi: 29 Ocak 1991, İstanbul), Türk hukukçu.

İkinci ismi Tarık olan önemli kişiler

Ali Tarık Fındık

Ali Tarık Fındık (Doğum Tarihi:1986) Türk aktör. Arka Sıradakilar isimli ve Fox Tv Ekranlarında yayınlanan gençlik dizisinde rol almış ve oradaki karakteri Kenan Esas’dır. Yine Fox Tv ekranlarında yayınlanan Aşkın Halleri Dizisinde Kutlu karakterini canlandırmıştır. En iyi olarak Aşkın Halleri dizisindeki Kutlu karakteri ile bilinmektedir.

Tarık isminin analizi

Tarık isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

T harfi :
Duygularını zor ifade edebilme
A harfi :
Atılgan, enerjik
R harfi :
Sert yapıya sahip olma
I harfi :
Hassasiyet
K harfi :
Başarı, unvan sahibi olma

Tarık isminin numerolojisi

Tarık isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

T =
24
A =
1
R =
21
I =
11
K =
14
Toplam =
71

Tarık isminin farklı yazılış biçimleri

Tarık isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Tarık isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.