Ziya isminin anlamı

Ziya isminin anlamı

Aydınlık, parlaklık, nur, ışık

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Türkiye'de Ziya ismini taşıyan yaklaşık 71.629 kişi bulunmaktadır.

Ülkemizde Ziya ismi en çok kullanılan 265. isim olup, yaklaşık olarak her 1.091 kişiden biri Ziya adını taşımaktadır.

Ziya isminin sitemizde görüntülenme sayısı 19.422.

Ziya ismi için yaptığımız ankete katılan 62 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,11.

Ziyaretçilerimizden 202 kişi Ziya ismini öneriyor, 45 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 4 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Ziya ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Ziya ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

Yorum Yok!

Bu isim için daha önce yorum yapılmamış, yorum bırakmak için lütfen yorum yap düğmesine tıklayınız.

Ziya ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Ziya ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

İsmi Ziya olan önemli kişiler

Ziya Aydın

Ziya Aydın (Doğum Tarihi: 25 Temmuz 1979, Trabzon), Türk futbolcu. Şanlıurfaspor'da oynamaktadır.

Ziya Şengül

Ziya Şengül (Doğum Tarihi: 1944 , İstanbul), Türk eski millî futbolcu, teknik direktör ve yorumcu. Fenerbahçe ve Milli Takım Kaptanı[1][2]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ziya Adnan

Bu maddenin konusuna aşina iseniz maddeyi genişleterek onun kayda değer olduğunu ortaya koyun. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, konu hakkında, maddenin yazarı ve konusundan bağımsız taraflarca yayımlanmış kaynaklar vermektir. Eğer kayda değerliği kanıtlanamazsa, maddenin Vikipedi:Silme politikası gereği silinmeye uygunluğu, muhtemelen göz önüne alınacaktır.

Ziya Azazi

Ziya Azazi (Doğum Tarihi: 1969; Antakya, Hatay), Türk-Avusturyalı dansçı ve koreograftır. 1994 yılından beri Avusturya'da yaşayan Azazi, 1986-1991 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nde eğitim görmüştür. Derwish in Progress gösterisiyle Avusturya'da en iyi dansçı ödülünü almıştır. [1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ziya Burhanettin Güvenç

Ziya Burhanettin Güvenç, Çankaya Üniversitesi rektörü ve fizik profesörü. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olan Güvenç, 1984 yılında yüksek lisansını da Ankara Üniversitesi'nde tamamlamıştır. 1989 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Güvenç, 1993 yılında ODTÜ'de Yardımcı Doçent Doktor olarak görevine başlamıştır. Çalışmalarına 1997 yılında Çankaya Üniversitesi'nde Doçent Doktor olarak devam eden Güvenç, 2001 yılında Profesör ünvanı almıştır. Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğretim üyesidir. Araştırma ve ilgi alanları: nanoteknoloji, yüzey bilimi, hidrojen depolama ve üretimi, modelleme ve simülasyon, iyon frekansına göre yüzey modifikasyonudur. 2008 yılından bu yana Çankaya Üniversitesi'nin rektörlüğünü yapmaktadır. 2011 yılında Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneğinin düzenlediği yılın enleri ödül töreninde yılın rektörü ödülünü almıştır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ziya Doğan

Ziyaeddin Doğan (Bilinen adı Ziya Doğan) (Doğum Tarihi: 1 Aralık 1961, Gümüşhane), Türk teknik direktör ve orta saha mevkinde forma giymiş Türk eski futbolcu, teknik direktör. Son olarak Aralık 2011 tarihine kadar Süper Lig ekiplerinden Ankaragücü'nü çalıştırmıştır.

Ziya Erdal

Ziya Erdal (Doğum Tarihi: 5 Ocak 1988, Zara, Sivas) Türk futbolcu. Sivasspor'da oynamaktadir.

Ziya Halis

Ziya Halis (Doğum Tarihi: 1948, Zara, Sivas, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ziya Kürküt

Ziya Kürküt (Doğum Tarihi: 19 Haziran 1967; İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, sunucu.

Ziya Müezzinoğlu

Ziya Müezzinoğlu (Doğum Tarihi: 1919, Kayseri, Türkiye), Türk siyasetçi.

Ziya Gökalp

Mehmet Ziya Gökalp (23 Mart 1876, Diyarbakır – 25 Ekim 1924, İstanbul), yapıtları ve görüşleriyle Türkçülüğü ve Türk milliyetçiliğini önemli ölçüde etkileyen Osmanlı ve Türk toplumbilimci, yazar, şair ve siyasetçidir. Meclis-i Mebusan'da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekilliği yapmıştır. "Türk milliyetçiliğinin babası" olarak da anılır.[1]
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ziya Karamürsel

Ziya Karamürsel (Doğum Tarihi: 1873, İstanbul) - (ö 15 Nisan 1957), Türk siyaset adamı.

Ziya Kutnak

Ziya Kutnak (1870-1940), Hicaz valisi Çürüksulu Osman Nuri Paşa’nın oğludur. 1870 senesinde İstanbul’da doğdu.

Ziya Nur Aksun

Ziya Nur Aksun (Doğum Tarihi: 29 Mayıs 1930, Konya -ö. 6 Eylül 2010, İstanbul), Türk tarihçi, hukukçu, matbaacı, yayıncı.

Ziya Samedi

Ziya Samedi, 1914 yılında Kazakistan Almatı’daki Yarkand şehrinde doğdu. Çin milliyetçilerinden çeşitli işkenceler gören Uygur Türkleri için kendisinin en ünlü romanı sayılan Kanlı Dağ’ı yazdı. Zaten Aslı ile Kerem, Ferhat ile Şirin’e benzeyen Uygurlar’ın ünlü epik şiiri Garip ve Senem’i sahnede oynanması için yazıya geçirdi.

Ziya Songülen

Nurizade Ziya Songülen (1886 - 1936), Ayetullah Bey ve Enver Necip Bey ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kuran üç kişiden biridir ve kulübün ilk başkanıdır.

Ziya Taner

Ziya Taner (Doğum Tarihi: 19??, Üsküp, Yugoslavya SFC - Ölüm Tarihi: 2001), Türk teknik direktör. Spor spikeri Ercan Taner'in babasıdır[1].
Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)

Ziya Termen

Ziya Termen (Doğum Tarihi: 1917, Çerkeş, Çankırı) - (ö. 22 Aralık 1979), Türk siyasetçi.

Ziya Yergök

Ziya Yergök, 1877'de Artvin Yusufeli'ne bağlı Aşağı Hod köyünde doğdu. 6 yaşındayken ailesi ile Erzurum'a taşındı. Burada askeri idadiye geçti. İstanbul Harp Okulu'na girmeye hak kazandı. Harp Okulu'nu bitirince de Harp Akademisi'nden mezun olup kurada Erzincan'ı çekti.

Ziya Öztan

1 Ocak 1946 doğumlu yönetmen, senarist

Ziya ül Hak

Muhammed Ziya ül Hak (Urduca: محمد ضیاءالحق)(Doğum Tarihi: 12 Ağustos 1924, Cullundur, Pencap, Britanya Hindistanı (bugün Hindistan) - Ölüm Tarihi: 17 Ağustos 1988, Bahavalpur yakınları, Pakistan), Pakistanlı asker ve devlet adamı. Genelkurmay başkanlığı ve sıkıyönetim komutanlığı görevlerinin ardından 1978'de cumhurbaşkanı olarak 1988'e değin ülkeyi dikta rejimiyle yönetmiştir. Kenan Evren'in 12 Eylül Darbe yönetimini tanıyan ilk devlet başkanıdır.[kaynak belirtilmeli]

İkinci ismi Ziya olan önemli kişiler

Azad Ziya Eren

Azad Ziya Eren (Doğum Tarihi: 27 Ekim 1976, Diyarbakır), şair ve yazardır.

Eşref Ziya Terzi

Eşref Ziya Terzi (Doğum Tarihi: 1968, İstanbul), Aslen Bayburtlu olan motosiklet ve hız tutkunu bir müzisyen.

Mehmet Ziya Yergök

Mehmet Ziya Yergök (Doğum Tarihi: 1951, Saimbeyli, Adana), Türk siyaset adamı.

Tarık Ziya Ekinci

Tarık Ziya Ekinci (Doğum Tarihi: 1925 Lice, Diyarbakır) Kürt-Zaza asıllı Türk aydın, Doktor, siyasetçi (Türkiye İşçi Partisi Milletvekili) ve yazar.

Ahmet Ziya Yüce

Ahmet Ziya Yüce (Doğum Tarihi: 6 Temmuz 1957, Adana) Türk eski futbolcu, teknik direktör. Adanaspor camiasi için kulüp tarihinin efsane futbolcuları arasınsa sayılmaktadır.

Yusuf Ziya Bahadınlı

Yusuf Ziya Bahadınlı, ( d. 1927 ) Türk Öğretmen, yazar [1] , yayıncı, siyasetçidir.

Yusuf Ziya Göksu

Yusuf Ziya Göksu, 1945 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra kaymakamlık sınavını kazanarak, Kastamonu Maiyet Memurluğu görevine başladı. Sırasıyla Karaisalı, Adana ve Eleşkirt, Ağrı kaymakamlıkları yaptı.

Yusuf Ziya Yılmaz (Adıyamanlı)

Yusuf Ziya Yılmaz (Doğum Tarihi: 1927, Gerger, Adıyaman), Türk siyasetçi.

Yusuf Ziya Yılmaz (Samsunlu)

Yusuf Ziya Yılmaz (Doğum Tarihi: 28 Ağustos 1951, Samsun) 1999 yılından beri Samsun büyükşehir belediye başkanlığı görevini yürüten Türk mühendis ve siyasetçi. &0000000000000014.00000014 yıl, &0000000000000297.000000297 gün ile aralıksız en uzun süre, 16 yıl, 319 gün başkanlık yapan Kemal Vehbi Gül'den sonra en uzun süre belediye başkanlığı yapan kişidir.

Yusuf Ziya Özcan

Yusuf Ziya Özcan, (Doğum Tarihi: 5 Mart 1951, Polatlı, Ankara) Türk bilim insanı ve büyükelçi.

Ömer Ziya Göktuğ

Bu sayfa, Vikipedi'nin silme politikası gereğince silinmeye aday görülmüştür. Lütfen fikirlerinizi burada Silinmeye aday sayfalar sayfasında belirtiniz.
Sayfa üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, fakat lütfen tartışma devam ederken sayfanın içini boşaltmayın veya bu uyarıyı kaldırmayın. Birleştirme ve isim değiştirme konularında daha fazla bilgi için Hizmetliler için silme yönergeleri sayfasını okuyunuz.

Fuat Ziya Çiyiltepe

Fuat Ziya Çiyiltepe, ya da Mehmet Fuat Çiyiltepe, (Doğum Tarihi: 1870, İstanbul) - (ö. 12 Aralık 1942), Türk siyasetçi.

Halid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil (1866 – 27 Mart 1945), Servet-i Fünun ve Cumhuriyet dönemi Türk yazarı. Bazı edebi yazılarını Hazine-i Evrak dergisinde Mehmet Halit Ziyaeddin adıyla yayımlamıştır. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu'nun yazarıdır.

Kemal Ziya Öztürk

Kemal Ziya Öztürk (Doğum Tarihi: 1925, Bursa) - (ö. 19 Eylül 1976), Türk siyasetçi.

Mehmet Ziya Bacanak

Mehmet Ziya Bacanak, (Doğum Tarihi: 1888, Sivas) - (ö. 13 Temmuz 1944),Türk siyaset adamı.

Suphi Ziya Özbekkan

Suphi Ziya Özbekkan (Doğum Tarihi: 1887 İstanbul - Ölüm Tarihi: 19 Temmuz 1966, Ankara), Türk besteci, avukat.

Yusuf Ziya (Oltulu)

Yusuf Ziya Bey, (Doğum Tarihi: 1886, Oltu, Erzurum – Ölüm Tarihi: 14 Temmuz 1928), Türk siyasetçi.

Yusuf Ziya Ortaç

Yusuf Ziya Ortaç (23 Nisan 1895 - 11 Mart 1967) Türk, Türkçü şair, yazar, edebiyat öğretmeni.

Yusuf Ziya Paşa (1849-1929)

Yusuf Ziya Paşa (Doğum Tarihi: 1849 – Ölüm Tarihi: 1929), Osmanlı devlet adamı, besteci, diplomat.

Yusuf Ziya Turgut

Yusuf Ziya Turgut (Doğum Tarihi: 1892, İbradı, Antalya) - (ö. 19 Ekim 1980), Türk siyaset adamı.

Yusuf Ziya Yağcı

Yusuf Ziya Yağcı, (Doğum Tarihi: 1926, Güdül, Ankara) - (ö. 10 Nisan 1982) Türk siyasetçi.

Yusuf Ziya Özenci

Yusuf Ziya Özenci, (Doğum Tarihi: 1875, Dobriç) - (ö. 10 Ocak 1951), Türk siyasetçi.

Yusuf Ziya Özer

Yusuf Ziya Özer, (Doğum Tarihi: 1870, Akdağmadeni, Yozgat) - (ö. 7 Nisan 1947), Türk siyasetçi.

Yusuf Ziya İsfendiyaroğlu

Yusuf Ziya İsfendiyaroğlu, (Doğum Tarihi: 1878, Çankırı) - (ö. 28 Ekim 1940), Türk siyasetçi.

Soyadı Ziya olan önemli kişiler

Begüm Halide Ziya

Begüm Halide Ziya (15 Ağustos 1946- ) Bangladeş'in 1991-1996 ve 2001-2006 arasında görev yapan ilk kadın başbakanı.

Safveti Ziya

Safveti Ziya (Doğum Tarihi: 1875, İstanbul - Ölüm Tarihi: 1929, İstanbul) Türk roman ve hikâye yazarı. Servet-i Fünûn topluluğunun öne çıkan isimlerinden biridir. Profesör Mina Urgan'ın eniştesidir.

Ziya isminin analizi

Ziya isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

Z harfi :
Bilimsel bakış açısı, okumayı seven bir kişilik
İ harfi :
Kırılganlığı
Y harfi :
Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşamak
A harfi :
Atılgan, enerjik

Ziya isminin numerolojisi

Ziya isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

Z =
29
İ =
12
Y =
28
A =
1
Toplam =
70

Ziya isminin farklı yazılış biçimleri

Ziya isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Ziya isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.