Umay isminin anlamı

Umay isminin anlamı

1. Orhun yazıtlarında geçen, çocukları ve hayvanları koruduğuna inanılan Tanrıça. 2. Devlet kuşu. - İsim olarak kullanılmaz.

Benzer İsimler

İlk Üç Harfine Göre

Son Üç Harfine Göre

İlk ve Son Harfine Göre

Umay isminin sitemizde görüntülenme sayısı 49.591.

Umay ismi için yaptığımız ankete katılan 61 kişinin bu isme verdiği ortalama değer ise 5 üzerinden 4,18.

Ziyaretçilerimizden 435 kişi Umay ismini öneriyor, 140 kişi ise önermiyor.

Ziyaretçilerimiz bu isim için 37 adet yorum yaparak fikirlerini beyan etmişlerdir.

Umay ismine ait nitelikler

Bu ismi nasıl nitelendirirdiniz? Geleneksel, dini, çekici veya modern yapmanız gereken uygun gördüğünüz en fazla 5 özelliği aşağıdaki kutu üzerinde işaretlemek ve onayla düğmesine tıklamak. Ziyaretçilerimizin daha önceki tercihlerini yanlarında bulunan çarpı (x) simgesine tıklayarak kaldırabilir ve yerlerine yenilerini belirtebilirsiniz.

Umay ismi ile ilgili ziyaretçi yorumları Yorum Yap

bende kizima umay ismini koymak istyorum. fakat mitolojik isim oldugu icin uygun olmadgi soyleniyor. arastiran varmidir. ayrica turklerde tek tanrili dinden cok tanrili dinede gecis vardir. dolayisiyla biraz akil karistirici

selma kurtuluş

Umay, Türk inanışında özellikle çocukları koruduğuna inanılan yüksek ruh veyahut melektir. Tanrıça tanımlaması yanlış bir tanımlamadır. Türkler, Tek Tengri'ye inanmışlardır.

göktürk

Türklerin asıl dini olan Tengrizimde bir Tanrıçadır. Kadın, çocuk, bebek ve hayvanların koruyucusudur. Tanrının kızı Umay ve oğlu Ülgen olup, eski Türklerde güneş ile betimlenir. Sarı gelin türküsündeki "sarı gelin" de budur. Sarı gelin çok eski bir türküdür. Türkistan'da yüzyıllardır bilinir. Türksen gerçek bir Türk adı kullanmalısın. Arap, Fars veya Yunan adı değil.

ergenekon iskit

2. anlamı olan 'devlet kuşu' isim olarak kullanılamaz demek istiyor. umay zaten isim olarak sıkça kullanılıyor ilk anlamı

oğuzhanseymen

Umay neden isim olarak kullanılmaz ben 26 yıldır kullanıyorum.

Umay Yörük

Peygamberimiz zamanında unay isminde bir sahabenin olduğunu duymuştum doğrumudur bende kullanabilirmiyim anlamını rica ediyorum.

Derya Ege

Umay neden isim olarak kullanılmaz? Sebebi nedir ? merak ettim. tsk ler

Patsy

Umay ismini taşıyan önemli kişiler

Araştırmalarımız sonucunda Umay ismini taşıyan aşağıdaki şahsiyetlere ulaştık. İlgili kişilerin adı soyadı, doğum ve mesleki özellikleri gibi temel bilgileri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Soyadı Umay olan önemli kişiler

Fuat Umay

Mehmet Fuat Umay, Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kurucusu, TBMM 1. Dönem'nde Bolu, 2. Dönem'den 8. Dönem'e kadar (1920-1950) Kırklareli milletvekilliği yapmış hekim, hizmet ve siyaset adamıdır.

Umay isminin analizi

Umay isminin her bir harfi aşağıda belirtilen karakteristik özellikleri ifade etmektedir.

U harfi :
Durgun, çok ağır hareket etme
M harfi :
Ticarete yatkınlık
A harfi :
Atılgan, enerjik
Y harfi :
Geçmiş üzüntüleri sürekli yaşamak

Umay isminin numerolojisi

Umay isminin numerolojik toplamına, harflerin alfabemizdeki sıralarının toplamları yolu ile ulaşıyoruz.

U =
25
M =
16
A =
1
Y =
28
Toplam =
70

Umay isminin farklı yazılış biçimleri

Umay isminin farklı alfabe ve notasyonlardaki yazılışlarını alt bölümden inceleyebilirsiniz. Umay isminin farklı yazılışları ile ilgili hatalı ya da eksik bulduğunuz bölümleri bize Öneri / Şikayet Formu aracılığı ile iletebilirsiniz.